Polecamy

Wyjazd na narty – o czym pamiętać kompletując strój?

|
|
Potrzebujesz ok. 3 min. aby przeczytać ten wpis

Narty to bardzo popularny sport zimowy. Osoby, które chciałyby spróbować jazdy, muszą zadbać o odpowiedni strój. O czym muszą pamiętać?

Sam sprzęt nie wystarczy do bezpiecznej i przyjemnej jazdy na nartach. Istotny jest też strój. Ma sprawiać, że szusowanie będzie wygodne, nie będziemy się pocić, a jednocześnie nie zmarzniemy. Do tego odpowiednio dopasowane elementy stroju narciarskiego minimalizują też ryzyko kontuzji. Bo jak można zjeżdżać z ogromną prędkością w zbyt długich spodniach, czapce opadającej na oczy czy googlach, które się zsuwają? O czym więc trzeba pamiętać?

Kask nawet dla dobrych narciarzy

Kask powinien mieć na głowie każdy narciarz, bez względu na poziom zaawansowania. Chociaż nie ma obowiązku jeżdżenia w kasku w przypadku osoby pełnoletniej, to wszyscy eksperci są zgodni, że jest on niezwykle ważny. Upadek może zdarzyć się każdemu, nawet wieloletniemu narciarzowi. Poza tym, zawsze może dojść do zderzenia z innym narciarzem (np. początkującym). Kask to największa ochrona. Czapka sprawdzi się, jak już zejdziemy ze stoku.

Kask powinien być dopasowany do rozmiaru głowy, dobrze dobrany zapewni też ciepło i będzie chronił głowę przed poceniem się.

Odzież termiczna

Odzież termiczna gwarantuje, że nie będzie nam zimno podczas szusowania na stoku. To, że ktoś marznie na nartach, to znak, że ma źle dobraną pierwszą warstwę odzieży.  Odzież termiczna musi dobrze odprowadzać wilgoć. Niegdyś ubierano się na narty na cebulkę – to błąd, bowiem gdy było zbyt gorąco, człowiek się pocił, a później marzł.

Odzież termiczna powinna się składać z dopasowanej koszulki z długim rękawem oraz getrów.

Kurtka narciarska

Podstawą stroju narciarskiego jest kurtka. Powinna być wodoodporna i skutecznie chronić przed wiatrem. W przypadku kurtki nie warto oszczędzać. Kupując ją warto sprawdzać membrany, które zapewniają jej oddychalność. Najlepsze są te od 20k wzwyż.

Dobrze, jeśli kurtka ma na rękawie kieszonkę, w którą można schować np. karnet na stok czy kartę bankomatową.

Spodnie narciarskie

Spodnie narciarskie muszą być wodoodporne, najlepiej z membraną od 10k wzwyż. Na wyciągach krzesełkowych często jest mokro, dlatego założenie spodni, które przemakają, nie jest dobrym pomysłem. Dobrze też, by miały specjalne wywietrzniki, dzięki temu unikniemy przegrzania się.

Fajną opcją są też spodnie na regulowanych szelkach. Dzięki temu można je idealnie dopasowywać tak, by się nie zsuwały. Powinny sięgać do kostki.

Rękawiczki

Zimne ręce to spory problem, jeśli chodzi o sporty zimowe. Dlatego warto zainwestować w rękawice z puchem lub ociepliną primaloft. Muszą być wodoodporne i dobrze trzymać się dłoni. Dodatkowe pętelki zaczepione na kijki narciarskie sprawią, że te nie „uciekną” nam np. podczas upadku.

Skarpety

Do sportów zimowych, w tym nart, powinno się zakładać skarpety termiczne. Te będą odpowiednio wzmocnione i uszyte tak, by wspierały pracę stawów. Do tego muszą też odprowadzać wilgoć. Niektórzy zakładają więcej niż jedną parę skarpet – to błąd. Wystarczy jedna para, ale dobra. Wówczas stopa nie będzie się pocić ani marznąć.

Zdj. główne: Cyprien Delaporte/unsplash.com

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*

Ostatnie wpisy
Rekomendowane
Jak wybrać idealną tabliczkę z adresem dla swojego domu?
|
Jak wybrać idealną tabliczkę z adresem dla swojego domu?
Poradnik jak dokonać wyboru idealnej tabliczki z adresem domu, aby podkreślała jego styl i zapewniała łatwą lokalizację.
Poradnik dla rodziców, jak ochronić emocje dzieci podczas procesu rozwodowego
|
Poradnik dla rodziców, jak ochronić emocje dzieci podczas procesu rozwodowego
Dowiedz się, jak skutecznie osłaniać emocje Twojego dziecka podczas rozwodu. Cenne wskazówki dla rodziców, jak prowadzić ten trudny proces, dbając o dobro psychiczne najmłodszych.
Czy warto inwestować w system nawadniający dla swojego zielonego zakątka?
|
Czy warto inwestować w system nawadniający dla swojego zielonego zakątka?
Dowiedz się, jak system nawadniający może przyczynić się do poprawy zdrowia Twoich roślin i oszczędności czasu. Od inwestycji początkowej po długoterminowe korzyści, zgłębiamy temat, aby pomóc Ci podjąć decyzję.