Polecamy

Jakie warzywa można uprawiać na tarasie?

|
|
Potrzebujesz ok. 4 min. aby przeczytać ten wpis

Koncepcja ekologicznego ogrodu tarasowego wszędzie zyskuje na popularności, ponieważ coraz więcej mieszkańców miast chce mieć własne warzywa. Istnieje kilka gatunków, które nie wymagają specjalnych warunków, są łatwe w uprawie i na pewno przydadzą Ci się w kuchni.

Szpinak

Warto zauważyć, że mniejsze odmiany zdecydowanie lepiej nadają się do doniczek i pojemników. Aby rozpocząć uprawę szpinaku, zasiej nasiona w glebie w odległości co najmniej 2,5 cm od siebie. Po trzech tygodniach można wynieść pojemniki na zewnątrz. Jeśli pracujesz z sadzonkami, umieść je w doniczce co najmniej 15 cm od siebie. Szpinak do wzrostu wymaga wilgoci, dlatego warto rozważyć częste podlewanie.

szpinak
Photo by Devanath from Pixabay.com

Papryka

Ceny papryki sięgają szczytu, więc czas poszukać innego rozwiązania. Przy odrobinie cierpliwości i troski możesz uprawiać tę roślinę w doniczce. Zacznij od zaopatrzenia się w dobrą mieszankę siewną. Posyp nasionami wierzch gleby i dodaj trochę więcej ziemi, aby je całkowicie przykryć. Podlej małą ilością wody (do tego stopnia, by gleba była wilgotna). Upewnij się, że ziemia nie jest zbyt mokra!

papryka na krzaku
Photo by Hans Linde from Pixabay.com

Pomidor

Pomidory nie zawsze wymagają rozległych przestrzeni do wzrostu. Dobrze rosną nawet w wiszących koszach, donicach, skrzynkach itp. Możesz je łatwo uprawiać w pojemnikach dowolnej wielkości, prawie przez cały rok. Upewnij się, że donica jest wystarczająco duża, aby bezproblemowo wyhodować pomidora. Możesz zacząć od nasion pomidora lub sadzonek, w zależności od Twoich preferencji. Warto również dodać kratkę na zewnątrz doniczki lub pojemnika do sadzenia, aby uzyskać dodatkowe wsparcie, gdy roślina będzie wyższa.

>> Zobacz też: Nowalijki – co to takiego? Czy są zdrowe?

Marchew

Kolejnym warzywem, które przyda się w kuchni, jest marchewka. Podobnie jak pomidory, roślina ta może być uprawiana w doniczkach lub małych pojemnikach. Ma różne odmiany, takie jak krótkie, słodkie itp. Jeśli sumiennie podlewasz roślinę, jest bardziej prawdopodobne, że wyrośnie zdrowa. W przypadku, kiedy zamierzasz hodować dłuższe odmiany, postaw na pojemne donice.

Cebula

Zastosowania cebuli są niepoliczalne. Od robienia pysznych sałatek po przyprawianie potraw – cebula zajmuje pierwsze miejsce na listach priorytetów wielu kucharzy. Roślina ta jest niewielka i łatwo zmieści się na tarasie lub w ogródku. Zielona cebula niesłychanie dobrze rośnie w małych pojemnikach. Wszystko, czego potrzebujesz, to doniczka do sadzenia o głębokości około 13–15 cm.

Ziemniak

Uprawa ziemniaków w doniczce jest zawsze przyjemna. Potrzebujesz pojemnika o głębokości około 25–30 cm. W takich donicach można łatwo posadzić od 3 do 4 ziemniaków. Ponieważ warzywa te potrzebują odpowiedniej ilości wody, wskazane są plastikowe doniczki. Należy je odpowiednio podlewać, aby rosły zdrowo i wkrótce zaczęły nadawać się do spożycia. Upewnij się również, że ich łodygi są w pełni pokryte ziemią. Ziemniaki zakwitną w ciągu kilku miesięcy.

Rzodkiewka

Najlepsze w uprawie rzodkiewki jest to, że mogą dobrze rosnąć nawet w małych plastikowych lub drewnianych doniczkach. Nasiona musisz rozsypać na samej górze. Upewnij się, że podlewasz je regularnie. Zapewni to roślinie odpowiedni poziom wilgoci w glebie. Aby uzyskać jak najlepsze rezultaty, należy położyć nacisk na stosowanie organicznej odżywki do gleby.

Burak

Burak może dobrze rosnąć na niewielkich przestrzeniach dzięki swoim małym rozmiarom. Jeśli jednak chcesz uzyskać najlepsze wyniki, wybierz najwyższej jakości nawozy do roślin uprawnych. Kup doniczkę o głębokości co najmniej 30 cm, aby buraki mogły bezproblemowo rosnąć. W tej przestrzeni można uprawiać około 6–7 roślin. Wybierz młode buraczki, jeśli chcesz zwiększyć ich liczbę.

Papryczka chili

Malutkie papryczki chilli zmieszczą się w doniczkach o dowolnej wielkości. Upewnij się, że temperatura jest wystarczająco wysoka, zanim umieścisz je na zewnątrz. Papryczki chili przed przesadzeniem należy odpowiednio podlać, aby gleba z pojemnika nie rozpadła się podczas wyjmowania ich z doniczki.

papryczka chili w koszyczku
Photo by Jill Wellington from Pixabay.com

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*

Ostatnie wpisy
Rekomendowane
Jak wybrać odpowiednią odzież ochronną dla pracowników sektora medycznego i kosmetycznego?
|
Jak wybrać odpowiednią odzież ochronną dla pracowników sektora medycznego i kosmetycznego?
Wybór odpowiedniej odzieży ochronnej dla personelu medycznego i kosmetologicznego to klucz do bezpieczeństwa i wygody. Naucz się wybierać ubrania zgodnie z wymogami branżowymi i specyfikacją pracy.
Poradnik dla rodziców, jak ochronić emocje dzieci podczas procesu rozwodowego
|
Poradnik dla rodziców, jak ochronić emocje dzieci podczas procesu rozwodowego
Dowiedz się, jak skutecznie osłaniać emocje Twojego dziecka podczas rozwodu. Cenne wskazówki dla rodziców, jak prowadzić ten trudny proces, dbając o dobro psychiczne najmłodszych.
Rola kruszyw w budownictwie – jak wybrać najlepszą opcję dla swojego projektu
|
Rola kruszyw w budownictwie – jak wybrać najlepszą opcję dla swojego projektu
Dowiedz się, jak skutecznie dobierać kruszywo do swojego projektu budowlanego, kluczowe aspekty wyboru i najważniejsze cechy odpowiednich materiałów.