Polecamy

Jak samodzielnie odnowić szafę? Oto kilka najważniejszych porad

Jak samodzielnie odnowić szafę? Oto kilka najważniejszych porad
DIY
|
|
Potrzebujesz ok. 3 min. aby przeczytać ten wpis

Szafa dla wielu osób jest jednym z podstawowych mebli w sypialni czy pokoju. Warto więc, co jakiś czas odświeżyć jej wygląd. Jak to zrobić?

Coraz więcej osób docenia renowację i malowanie rzeczy, które już posiadają. Jedni mówią, że takie przedmioty „z duszą” sprawiają, że w domu jest przytulniej, inni są zwolennikami eko rozwiązań i dawania ubraniom oraz meblom drugiego życia. Bez względu na poglądy i przekonania, meblem, który najszybciej wymaga odnowienia, jest zazwyczaj szafa. Używana codziennie, często po kilku latach już nie prezentuje się tak, jak na początku. Poza tym ręczne odnowienie mebla może sprawić, że będzie prezentował się dużo ciekawiej niż na początku! I nie trzeba go wymieniać, np. podczas remontu pomieszczenia czy mieszkania.

  1. Przemalowanie szafy

Najłatwiejszym sposobem na odnowienie szafy jest jej przemalowanie. Szczególnie, że obecnie w sklepach można znaleźć wiele przeróżnych odcieni, nie tylko klasycznych, ale też zupełnie nietypowych np. neonowych. Modne jest też przemalowywanie starych mebli po dziadkach na pastelowe barwy. Taka szafa pięknie będzie się prezentowała przede wszystkim we wnętrzach w rustykalnym stylu. Na pomalowanej szafie można też namalować przeróżne wzory. Jeśli ktoś nie ma zdolności manualnych może skorzystać z gotowych wzorników.

2. Wymiana uchwytów

Czasem wystarczy zmienić elementy mebla, by nadać mu zupełnie nowe oblicze. Dobrym pomysłem jest wymiana uchwytów. Jeśli lubimy nowoczesne dodatki, to zamiast klasycznych gałek lub rączek możemy przymocować do mebla liny czy koralikowe sznurki. W sklepach vintage można znaleźć wiele gałek, np. z ceramiki, które są bardzo popularne w Indiach. Osoby, które lubią prace manualne, mogą stworzyć swoje własne wzory np. z kory drzew.

3. Czyszczenie i lakierowanie

Jeśli chcemy, by szafa nadal miała naturalny kolor drewna, wówczas wystarczy przetrzeć ją papierem ściernym i zabezpieczyć go lakierem lub woskiem.

4. Oklejanie grafiką, tapetą lub materiałem

W sklepach z materiałami budowlanymi lub produktami do wykańczania wnętrz można znaleźć specjalne tworzywa do oklejania mebli. Niektórzy też decydują się na przyklejenie do szafy tapety, która powinna jednak zawsze współgrać z tapetą na ścianie.

Szafę można też okleić materiałem czy nakleić na nią różne grafiki, niektóre sklepy przygotowują je na zamówienie z klejącym podkładem, wówczas wystarczy je tylko odpowiednio dopasować i przykleić, by zyskać zupełnie odmieniony mebel.

5. Przyklejenie dodatkowych ozdób

Do szafy można dodać dodatkowe elementy, jak lustra (lub jego kawałki), koraliki, plecionki, rzeźbione ornamenty, itp. Pomysłów jest całe mnóstwo. Przyklejone elementy mogą tworzyć odrębny wzór lub być pojedynczą ozdobą.

Zdj. główne: A65 Design/unsplash.com

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*

Ostatnie wpisy
Rekomendowane
Rozwijanie umiejętności z minikomputerami – poradnik dla początkujących i zaawansowanych na worldofminicomputers.com
|
Rozwijanie umiejętności z minikomputerami – poradnik dla początkujących i zaawansowanych na worldofminicomputers.com
Odkryj fascynujący świat minikomputerów i naucz się jak rozwinąć swoje umiejętności w ich obsłudze! Bez względu na twój poziom, ten przewodnik pomoże Ci opanować podstawy i wprowadzi Cię w bardziej zaawansowane techniki.
Jak efektywnie zarządzać środkami na benefity pracownicze?
|
Jak efektywnie zarządzać środkami na benefity pracownicze?
Poznaj skuteczne strategie zarządzania budżetem na benefity pracownicze, które zwiększą zadowolenie i produktywność pracowników.
Jakie są najpopularniejsze usługi oferowane przez firmy sprzątające?
|
Jakie są najpopularniejsze usługi oferowane przez firmy sprzątające?
Zapoznaj się z różnorodnymi usługami oferowanymi przez firmy sprzątające i dowiedz się, jak mogą one ułatwić utrzymanie czystości w Twoim domu lub biurze.