Szycie ubrań na miarę zyskuje na popularności. Jest to nie tylko rozwiązanie, które gwarantuje Ci noszenie oryginalnych i ciekawych stylizacji, ale również skuteczny sposób na posiadanie w swojej szafie wyłącznie takich ubrań, które będą odpowiadać Ci w 100%. Szyjąc ubrania kreujesz swój styl, masz wpływ na jakość materiałów oraz krój i ostateczny wygląd ubrań.
Jednym z materiałów, którego możesz użyć do uszycia sukienki jest żakard. Ta tkanina charakteryzuje się stosunkowo dużą grubością oraz wytrzymałością. Jest odporna na zmienne temperatury, spoista i trwała. Jej splot jest gęsty, więc w dotyku nie jest zwiewna i delikatna, ale raczej mocna i mięsista. Ciekawą cechą żakardu jest jego wszechstronne wykorzystanie w przemyśle włókienniczym – szyje się z niego ubrania, a także wykonuje tapicerki do mebli czy designerskie ozdoby. Materiał lekko błyszczy i często dekorowany jest dużymi wzorami, przyciągającymi uwagę. Świetnie nadaje się do kreacji tworzonych dla osób oryginalnych, pewnych siebie i lubiących przyciągać spojrzenia. Poza sukienką możesz uszyć z niego spodnie, płaszcz, garnitur, żakiet, spódnicę albo kamizelkę, więc nie musisz ograniczać się w swoich pomysłach.
Bawełna to jeden z najpopularniejszych, naturalnych materiałów. Wykonuje się z niej mnóstwo ubrań i tekstyliów, niestety, często stosując domieszki syntetycznych tkanin, które poprawiają niektóre właściwości bawełny (na przykład zmniejszają tendencję do gniecenia się), ale są mniej przyjazne dla skóry (szczególnie u alergików oraz osób nadmiernie się pocących. Z tego powodu do szycia ubrań najlepsza jest naturalna bawełna. Jest ona materiałem miłym w dotyku, delikatnym dla skóry i zapewniającym jej możliwość oddychania, o dużej zdolności do pochłaniania i szybkiego odparowywania wilgoci. Te wszystkie cechy decydują o niezwykłej funkcjonalności bawełny i jej dużym przystosowaniu do noszenia na skórze w czasie lata oraz wiosny.
Innym naturalnym materiałem, nie bez powodu cenionym w środowisku włókienniczym, jest len. Podobnie jak bawełna cechuje się on sporą przewiewnością, wysokim pochłanianiem wilgoci i optymalną współpracą ze skórą. Dodatkowo, len nie elektryzuje się, jest odporny na rozciąganie i przetarcia, a wykonywane z niego ubrania są lekkie i przyjemne do noszenia – podobnie jak w przypadku bawełny, latem oraz wiosną. Tkanina ta jest także hipoalergiczna i wykazuje pewne działanie antybakteryjne, co może sprzyjać delikatnej skórze alergików i osób szczególnie wrażliwych. Niestety, len ma również wady, do których należy duża tendencja do gniecenia się, a także delikatną zdolność do prześwitywania. Mimo tych cech, nadal jest jednym z najchętniej i najczęściej stosowanych materiałów.
Fot.: Volha Flaxeco/unsplash.com